Hlavní nabídka

Obsah stránky

Zlatá stuha zná své vítěze

úterý, 31. srpen 2020 // KNIHOVNA DETAIL

Ceny za nejlepší knihy pro děti už znají své vítěze. Autoři, ilustrátoři, překladatelé i nakladatelé si Zlaté stuhy v podobě desek s ozdobnými špendlíky budou moci převzít v rámci 10. ročníku knižního jarmarku Knihex, který proběhne 5.9. od 15:00 v prostorách Kinosálu v Kasárnách Karlín v Praze.

Text // Marie Vorlíčková


 

V rámci letošního, již osmadvacátého ročníku prestižní Výroční ceny Zlatá stuha 2020 za nejlepší knihy pro děti a mládež opět čtyři nezávislé odborné poroty pečlivě posuzovaly více než 180 přihlášených knih. Na ocenění nominovali celkem 37 titulů a z nich nyní vybrali následující vítězné tituly.

V kategorii beletrie pro děti si podle poroty ve složení Petr Matoušek, Tereza Nakládalová, Dagmar Petišková a Milena Šubrtová cenu zaslouží kniha Petra Borkovce Každá věc má něco společného se štěstím (Běžíliška). Silná niterná výpověď dospělého člověka o kráse návratů do dětství se v ní formou ani obsahem publiku nijak nepodbízí, neobsahuje prvoplánové rýmy ani obrazy, dokonce se nebojí ani rozvolněné metriky.

Mezi beletristickými knihami porotu nejvíce zaujal titul Co vyprávěla gorila Markéty Pilátové z nakladatelství Novela Bohemica. Vyprávění gorilího kluka Ponga, který se ze zajetí soukromého zvěřince zazobaného šejka dostal za mříže pražské zoologické zahrady, je psychologicky přesvědčivým příběhem o hledání identity. Příběhem strhujícím jako velká voda roku 2002, jež nakonec bortí klece a v povodňové vlně unáší hrdinu i s jeho novým snem o skutečném domově ve vlastní tlupě uprostřed džungle, kterou dosud znal jen z poetického líčení ostatních goril z trojského chovu.

V kategorii literatury faktu pro děti a mládež zvítězil David Böhm a jeho autorská kniha A jako Antarktida – Pohled z druhé strany (Labyrint). Autor v ní pronikavě portrétuje světadíl extrémů, který je i 109 let po dosažení jižního pólu nejzazší výspou lidské existence nehledě na naše technologické vychytávky. V návaznosti na nejlepší tradice české uměleckonaučné školy jeho pozorování hravě dotvářejí fotografie, mapy i komiks, 3D projekce i rozkládací alba s pointami, a tak i po stránce ilustrační vzniklo lákavé dílo pro četbu v kruhu rodinném, dílo dovedné, sdílné a přesvědčivě zdůrazňující provázanost tohoto kontinentu s globálním ekosystémem.

Porota výtvarné části ve složení Jarmila Marešová, Andrea Tachezy a Pavel Beneš se v kategorii knih pro mladší děti rozhodla ocenit Anetu Františku Holasovou za ilustrace ke knize Robina Krále Tonča a krasojezdec (Běžíliška). Klasické velké leporelo zaujme čtenáře nápadnou barevností. Odstíny šedé barvy tvořící v plochách i kresbou postavy a jejich okolní prostor doplňuje autorka svítivě barevnými detaily, kterými dokáže přesvědčit (i nedůvtipného) čtenáře, že je na pouti.

V kategorii knih pro starší děti a mládež cenu získala Magdalena Rutová za výtvarný doprovod knihy Marka Tomana Neskutečná dobrodružství Florentina Flowerse (Baobab). Autorčiny ilustrace jsou příjemně barevné. Větší jsou obdélníkového formátu a zachycují celé situace s dobovými loděmi, exotickými krajinami apod. Střídají je drobné kresbičky postav, které jsou někdy statické, jindy v akci. Stylizace autorce pomáhá dodržet a se smyslem pro humor zdůraznit prvky dobových reálií.

Za ilustrace k populárně-naučné knize Evy Petřinové Hravý průvodce Prahou (Fragment) byl oceněn ilustrátor Vojtěch Šeda. Střízlivá barevnost knihy působí klidným a vyrovnaným dojmem. Autor vede čtenáře kolem důležitých staveb, neopomine ani historické postavy z různých dob a jejich příběhy, a dělá to věcně, vtipně a přehledně.

Výtvarným počinem roku byla vyhlášena kniha Jaroslava Foglara Dobrodružství v Zemi nikoho (Albatros) s ilustracemi Jindřicha Janíčka. Autorovy ilustrace charakterizuje jednoduchá barevnost i kresba, trochu těkavě zachycující okamžiky příběhu. Přesto, že jsou jeho ilustrace zcela odlišné svým novým pojetím, od těch původních už legendárních, jsou srovnatelné a stejně působivé.

Komiksová porota, ve složení Lucie Lomová, Václav Šlajch, Karel Jerie, vybrala z nominovaných titulů knihu Super Spellsword Sága (Labyrint). Nikkarin, kreslíř a scenárista v jedné osobě, předvedl suverénní práci s komiksovým jazykem. Epické putování začínajícího mága zaujme jak nápaditým výtvarným řešením jednotlivých stránek, tak řadou vtipných situací a pop-kulturních odkazů. Jde o kvalitní komiks pro dospívající čtenáře, který by mohl mít šanci uspět i v mezinárodní konkurenci.

V překladové části rozhodovala porota ve složení Jitka Jindřišková, Markéta Kliková a Viola Somogyi. Za nejlepší překlad knihy pro mladší děti ocenila Jiřího Pelána, který pořídil nový překlad klasiky Antoina de Saint-Exupéryho Malý princ (Pikola). Překlad Jiřího Pelána mezi ostatními převody vyniká. Působí dojmem, že vznikal na základě dokonalého pochopení podstaty původního díla. Překladatel se nesnaží o nadbytečné aktualizace a volí velmi kultivovaný jazyk, který textu dodává jemně poetický ráz a odpovídá jak autorskému záměru a vyznění díla, tak době jeho vzniku.

Cenu za nejlepší překlad knihy pro starší děti získala Eva Maršíková a kniha Madeline Milerové Kirke (Slovart). Do překladu se skvěle povedlo přenést vylíčení silných emocí, bohatost a zvukomalebnost jazyka, hru se slovy, pestrý popis prostředí i proměnu postav v čase. Překlad nerušeně plyne a snadno by ho bylo možné považovat za původní české dílo výborného spisovatele.

V kategorii populárně-naučné literatury pro děti a mládež vybrala porota knihu Mikea Barfielda Atom v kupce sena (Pikola), kterou přeložili Sabina Poláková a Jan Bružeňák.

Poroty se letos rozhodly udělit dvě ceny za nakladatelský počin. Prvním z nich je autorská kniha Renáty Fučíkové Historie Čechů v USA (Práh). V souboru vydaném na popud českých krajanských spolků v USA, jejichž nepříliš zmapované kulturní dějiny zároveň shrnuje, nám Renáta Fučíková prostřednictvím ilustrovaných portrétů ukazuje, že v tamním tavicím kotli národů Češi jako menšina dokázali prosadit svůj hlas i um. Druhou knihou oceněnou v této kategorii je Atlas vyhubených živočichů (B4U/Albatros) Radka Malého s ilustracemi Pavla Dvorského a Jiřího Grbavčice. Čtyřicítka hesel s celostránkovými ilustracemi nabízí pozoruhodný přírodovědný materiál a vyzývá k zamyšlení nad lidskou marnivostí, pověrčivostí a sobectvím, které způsobují zánik mnohých živočišných druhů, a ochuzují tak planetu o její přírodní rozmanitost.

Více informací o autorech, ilustrátorech i překladatelích vítězných i nominovaných knih naleznete zde http://www.zlatastuha.cz/cs/archiv

Fotogalerie k článku


Zobrazit celou galerii k článku

Patička stránky

Dnes je 21. leden 2025
Svátek má Běla

Kalendář akcí // na leden